Začína vykurovacia sezóna a s ňou aj otázka ako vytvárať doma optimálne teplo a ideálne čo najefektívnejšie. Keďže až 74% spotrebovanej energie v domácnosti využívame na kúrenie, nie je to zanedbateľná položka v rodinnom rozpočte.


Aj v prípade kúrenia existujú veľmi rozumné možnosti, ktoré vám pomôžu zabezpečiť optimálnu teplotu a významne ušetriť.

Okrem finančnej úspory sú aj ďalšie dôvody, ktorým je potrebné venovať pozornosť. Efektívnym vykurovaním sa totiž vyhnete prekurovaniu a s ním spojenými zdravotnými ťažkosťami. Nie menej dôležitým je aj fakt, že zbytočné plytvanie energiami má negatívny dopad na životné prostredie.

Zodpovedným a rozumným vykurovaním svojej domácnosti tak chránite svoje zdravie, planétu a rovnako svoju peňaženku.

Riešením je tzv. Zónové vykurovanie. Čo to vlastne znamená?


Zónová regulácia umožňuje v podstate veľmi úsporný a jednoduchý systém regulácie kúrenia. Úspornosť spočíva v tom, že v každej časti domu sa teplota prispôsobí Vašim aktuálnym potrebám.

Rozdiel medzi využívaním 1 termostatu a zónovým vykurovaním je ovládanie jednotlivých zón (najčastejšie to bývajú miestnosti v dome/byte) samostatne.

V prípade 1 termostatu dokážete prednastaviť určitý režim (napr. nevykurujete, keď ste v práci alebo na dovolenke) ale tento platí rovnako pre celé vaše bývanie.

Pri zónovom vykurovaní sa rozdelí dom/byt na jednotlivé vykurovacie zóny a pre každú zónu sa nastaví vlastný režim a harmonogram kúrenia.

·         Umožní vám to napríklad temperovať hosťovské, alebo iné izby, ktoré nie sú nepretržite využívané.

·         Rovnako je dôležité nastaviť rôznu teplotu v miestnostiach podľa ich potreby. V spálni by napríklad malo byť až o 6 stupňov menej ako v obývačke či v detskej izbe.

·         Rozumné vykurovanie riadite cez mobil, nástenné smart termostaty alebo je riadené automatizovane.

·         Ušetríte až 30% nákladov na kúrenie.

Pre koho je vhodné riešiť zónové vykurovanie?

Pre tých čo stavajú dom a potrebujú vopred naplánovať celý systém vykurovania.

Pre už hotové príp. staršie rodinné domy/byty, kde je vykurovanie riešené len 1 termostatom, alebo nie je riadené vôbec.

Aktualizovať zónové vykurovanie pre domácnosti, ktoré už ho majú, je potrebné v prípade záujmu o zjednotenie smart/inteligentného systému. Ak plánujete rozšíriť tento systém o ďalšie smart prvky ako sú alarm, kamerové systémy, ovládanie žalúzií, ovládanie závlahy a pod.. Toto všetko vyrieši jednotný komplexný systém s hlavnou centrálnou jednotkou.

Zónové vykurovanie je možné zabezpečiť pri rôznych typoch vykurovania, či už plynom, elektrinou, či máte podlahové kúrenie, radiátory, solárne panely či tepelné čerpadlá. Je to možné avšak každý typ má však svoje špecifiká a obnáša iný spôsob realizácie.

Jednotlivým typom vykurovania sa budeme venovať samostatne v nasledujúcich článkoch. Rozoberieme si jednotlivé špecifiká a uvedieme konkrétne príklady. Ako prvé sa budeme venovať vykurovaniu s radiátormi. #staytuned

Kontaktujte nás