Ohlásené niekoľkonásobné zvyšovanie cien energií je strašiak asi pre každého z nás. Teplo, svetlo a dostupná elektrická energia je neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Nie je možné bez nej fungovať komfortne, tak ako sme zvyknutí. Aj preto je téma ako sa vysporiadať s rastom cien, aby čo najmenej zaťažila naše peňaženky, taká dôležitá a aktuálna.

Okrem cien je však dôležitý aj ďalší aspekt a to ekologické dopady na našu planétu. Šetrením prírodných zdrojov chránime nie len seba, ale pomáhame zachovávať rovnováhu na Zemi aj pre budúce generácie.

Posvietili sme si teda na niekoľko možností, ktoré by mohli pomôcť domácnostiam fungovať efektívnejšie prípadne aj čiastočne sebestačne.

1. Rýchla výhra – LED osvetlenie

Ako prvý krok na ceste za úsporou elektrickej energie je potrebné vymeniť všetky klasické či halogénové žiarovky za úsporné, tzv. LED žiarovky. Pre porovnanie LED žiarovka so 6W spotrebou pri rovnakej svietivosti nahradí obyčajnú žiarovku so 60W spotrebou. Navyše životnosť LED žiarovky je 20 až 50 tis. hodín, pričom obyčajná žiarovka vydrží len 1000 hodín.

Ilustračný výpočet:
Priemerná denná doba svietenie: 5 hodín
Približná cena elektricky 0,16€/kWh
6W LED žiarovka – ročné náklady : 365dní * 5hodín * 6W = 10,95 kWh -> 1,752€
60W žiarovka – ročné náklady: 365dní * 5hodín * 60W = 109,5 kWh -> 17,52€
Rozdiel 15,768€ ročne na jednej žiarovke!

2. Inteligentná domácnosť

Ak chcete skutočne optimalizovať spotrebu energií v domácnosti, tu prichádzajú na scénu tzv. smart prvky, alebo inak prvky inteligentnej domácnosti. Sú to rôzne komponenty, ktoré vedia ovládať kúrenie, osvetlenie, spotrebiče, závlahu, žalúzie a iné, od tých najzákladnejších funkcií až po vysoko optimalizované naprogramované modely. S nimi sa dá optimalizovať spotreba v domácnosti prakticky na čomkoľvek.

A ako to teda funguje?

Kúrenie – funkciou inteligentných termostatov, snímačov a riadiacej jednotky je zaistiť, aby sa zbytočne neprekurovalo, nevykurujú sa miestnosti kde sa nezdržiavate, každá miestnosť má svoju teplotu podľa úžitku, sú rôzne scenáre ako sa vykuruje keď ste v práci a ako cez víkendy, dovolenky, prvky reagujú aj na teplotu aká je vonku.. Vyšpičkovať sa to dá až do dokonalosti, kde sa samo vetrá a keď sa vetrá sa nekúri, aby teplo neunikalo.... žalúzie sa dajú nastaviť podľa slnka a keď svieti, tak sa vyrolujú, aby slnko svietilo a zohrievalo priestor.

Osvetlenie – s inteligentnými vypínačmi už nemusíte rozmýšľať či a kedy ste zhasli svetlo, všetko skontrolujú za vás.

Iné – Inteligentné prvky dokážu napríklad odhaliť poruchu spotrebiča, v prípade rôznych nehôd odstaviť zásuvku, spotrebič či iné.

Kontrola spotreby online – Veľmi dôležitým benefitom inteligentného riešenia domácností je ten, že všetku svoju spotrebu si viete sledovať kedykoľvek online vo svojom mobile. Máte prehľad o anomáliách, únikoch, zvýšenej spotrebe niektorých spotrebičov ako aj o celkovej spotrebe v čase.

Inteligentná domácnosť si vyžaduje počiatočnú investíciu, ale ponúka mnohé cenové varianty produktov a viaceré typy riešení. Je teda dobré, že si výšku investície môžete vybrať sami podľa toho čo potrebujete.

Zručnejší majstri si niektoré prvky dokážu nainštalovať aj sami, treba však inteligentnej domácnosti venovať čas a energiu, aby nevznikli polovičné riešenia, ktoré v konečnom dôsledku neprinesú želaný efekt. Na základe sú potrebné elektrikárske zručnosti, k tým sofistikovanejším riešeniam už aj tie programátorské.

3. Čiastočná sebestačnosť – solárne a fotovoltaické panely

V prvom kroku je potrebné povedať, že je to vhodná alternatíva najmä do rodinných domov a ide o riešenie s dlhodobou návratnosťou, nie o okamžitú úsporu financií. Obstarávacie náklady celej technológie aj napriek štátnym dotáciám nie sú najmenšie, je to v rádoch zopár tisíc eur.

Základný princíp je výroba elektrickej energie príp. ohrev vody zo slniečka. Keď vonku svieti slnko, vaše panely fungujú naplno – solárne ohrievajú TÚV, v bazéne a pod.. Fotovoltaika vyrába elektrickú energiu, ktorú môžete využiť na používanie spotrebičov v domácnosti, svietenie, pranie, ohrev TÚV a podobne. Keď slnko nesvieti, využívate energiu z distribučnej siete.

Najväčším benefitom je určite čiastočná nezávislosť od distribučných sietí. Hovoríme o čiastočnej nezávislosti nakoľko zákazník zostáva po inštalácii panelov aj naďalej pripojený do distribučnej siete, len sa mení objem odoberanej energie a typ fungovania s poskytovateľom. Úplnú energetickú sebestačnosť v našich podmienkach je možné dosiahnuť skôr na chatách, kde nie je až taká pravidelná a vysoká spotreba. Ale čím viac energie chcete uchovávať mimo distribučnej siete, tým drahšie je obstaranie celého riešenia a samozrejme existujú aj určité legislatívne obmedzenia.


Zaujímate sa podrobnejšie o možnosti optimalizácie spotreby energií? V otázke inteligentných domácností sme naozaj doma a preto radi poradíme nie len s návrhom vhodného riešenia, ale pravidelne našim zákazníkom tieto riešenia aj montujeme a programujeme.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať

Kontaktujte nás